Web siteleri ve uygulamalarını geliştirilen bir çeşit programlama diline php denir. Bu programlama dili daha önceden Personel Home Page sayfasıdır. Şimdiki zamanda ise Hypertex Preprocessor olarak kullanılmaktadır. Kanada'da yaşayan Larsmurs Lerdorf Tarafından 1995 yılında geliştirilmiş olup halende gelişmeye devam etmekte ve açık hale gelmektedir. İlk zamanlarda perl betiği sayfalarında bulunan misafir sayılarını öğrenmek için kullanıldı. Daha sonra ilgi çekmeye başlandı ve yerini herkesin kullanabileceği şekilde piyasalara bıraktı.

 Kullanımı oldukça alıştıkça ve öğrenildikçe basitleşen bu yazılım dili, önce detaylarıyla öğrenilmeli daha sonra indirilerek kullanılmaya başlanmalıdır. Bu sistemi öğrenmek için yazılım üzerine bir çok kurs ve eğitimler hazırlamıştır. Bu eğitimlerin amacı bu yazılım dilinde uzmanlaşmaktır. Sistemin en önemli özelliğinden bahsetmek gerekirse ilk olarak söyleyeceğimiz şey kendi kendine yönlendirilebilir web siteleri yapmasıdır. 


 Kullanım Alanları

 Web tabanlı programlama diliyle birçok işlemi yapabilir birçok alanda faaliyet gösterebilirsiniz. Blog siteleri, sosyal medyalar, online oyunlar, wordpress vb. gibi hızla sürekli gelişime açık olan web siteleri yapabilirsiniz.

 Veritabanı ve ilişkilerinden bahsetmek gerekirse şunu söyleyebiliriz;

 Geniş ve gelişmiş olan veri tabanı desteği en önemli özelliği arasında bulunur. Örneğin pdo veritabanı ile programlama dili bağlantısındaki sayfaları kullanılarak odbc eklentisi ile bunu destekleyen bir bağlantı oluşturmak oldukça kolay ve basittir. Diğer oluşturulan veri tabanları için CoucDB eklentisi kullanılabilmektedir. Küçük çapta web siteleri için de MYSOL veri tabanı gayet uyumludur. Hızlı bağlantı ile fonksiyonlar verimli bir şekilde çalışır. Database'nin yapısı doğru hazırlandığı takdirde verimli sonuçlar alınır. MySOL genel yapılan işlemlerin yani tabloya veri eklenmesi, verilerin çekilmesi, güncellenmesi ve silmesi demektir.


 Avantajları

 Programlama dili olarak bahsettiğimiz  Hypertex Prepcosser linux tabanlı bir sistemdir.  Bütün sunucularda sorunsuz çalışması sanal sunucu sayesinde olmuştur. Kaynak sıkıntısı yaşanmayan sistem herkes tarafından geliştirilmekte ve destek verilmektedir. Google gibi büyük şirketlerin API desteği ile kendi bilgilerini kullanmaya güvenilirlik ile kolaylık sağlamaktadır. Birçok dosya formatı okuma ve işlem yapma özelliği ile güçlü imkanlar sağlamaktadır.

 GitHub sayesinde ise yeni projeler geliştirilebilir. Fikir elde etmede de örnek gösterilebilmektedir. Composer sistemi bu program için önemli nitelik oluşturmaktadır. Çünkü composer sistem üzerinde bir nevi yönetim aracıdır. Projelerde ihtiyaç duyulan kütüphaneleri belirlemede ve sınıfları oluşturmada size yardımcı olmaktadır. Bu sistem sayesinde otomatik olarak birçok şey sisteme yüklenebilir. Bu faydalı sistem için hiçbir şekilde ücret ödenmez tamamıyla ücretsiz bir programdır. Açık kaynak kodlu olduğu için tecrübeli ve kendini geliştirmiş kişiler de programın gelişimine katkıda bulunabilir. Sanal sunucularda barındırdığı için sorunsuz  çalışma düzeni bulunur. Genel olarak bakıldığında avantajları ile ilgili şunları sıralayabiliriz:

1) Kodları kolay bir biçimde dizildiği için hızlı bir şekilde görüntüleme kapasitesi mevcuttur.

2) Kaynak sorunuyla karşılaşma ihtimaliniz yoktur. Arama motorlarında php ile ilgili birçok kaynak bulunmaktadır.

3) Sistemde bulunan yardımcı öğeler sayesinde exel dosyası, exele bilgi aktarımı ve pdf dosya oluşturulması gibi birçok işlemleri bir arada halletmek mümkündür.

4) Birçok dev şirketlerin API servislerini kendi sitenizde tasarlamanız mümkündür.

5) Çalışma motoru hızlı olduğundan birçok bilgi aktarımının kodlarını oluşturarak daha iyi çıktı oluşmasını sağlamaktadır.

6) Notepad gibi basit bir programla bile kod yazımı ve düzenlemesi kolaylıkla yapılabilir.

7) Çeşitli frameworkler ile işi daha kolay bir hale getirmektedir.

8) Yayım yapılması ise FTP ve hosting programları ile daha kolay yayım yapılmakta ve iş daha hızlı hale gelmektedir.

9) Mysgl, Oracle v.b veri tabanları ile sistem kolay bir şekilde çalışır.


 Nasıl Çalışmaktadır?

 Sistem web tabanlı olduğu için başka dilleri düzeltmeye gerek duyulmaz. Kodları server tarafından düzenlenmekte kullanıcıya html şeklinde çıktı ile gönderebilmektedir. Bu sistem ile oluşturulan dosyanın içinde Javascript, Html, Css gibi web tasarım dilleri ve bu diller ile bir arada çalışan Php kodları bulunur. Sistemin kodları sayfadaki bütün kodları ayırt ederek ve ayırt ettiklerini çalıştırarak siteye giriş yapan kişiye gösterir.

 Düzenli bir kod yazabilmek için Notepad, Eclipse, Sublime text gibi programlardan yaralanmanız gerekir. Notepad size oldukça uygun olabilir çünkü son zamanlarda çok kullanışlı bir hale gelmiştir. Bu sistemin eklenti havuzu oldukça geniştir. Buda size ek avantaj sağlamaktadır. Sublime text'te aynı şekilde kullanışlıdır. Bunlara nazaran  Eclipse'de çok fazla modülden dolayı biraz karmaşık bir sistemdir.