Web push bildirimleri, bir kullanıcıya masaüstü web ve mobil web üzerinden gönderilebilen bildirimlerdir. Bunlar, işletim sistemine bağlı olarak bir masaüstü ekranının sağ üst veya alt köşesinde kayan veya bir mobil cihazda uygulamalardan gönderilen anlık bildirimlerle neredeyse aynı şekilde görünen uyarı stili mesajlardır. Web push bildirimleri, kullanıcının web sitesinde olup olmadığına bakılmaksızın, tarayıcısı her açık olduğunda kullanıcının masaüstünde veya mobil ekranında gösterilir. Web push bildirimlerini günümüzde birçok web sitesi halihazırda kullanmaktadır. İnternette gezinirken onlara rastlamamak neredeyse imkansız olabilir.


 Web Push Bildirimleri Ve Uygulama Push Bildirimleri Arasındaki Fark

 Web push bildirimleri göndermek için gereken tek şey, içinde web push kodu yüklü olan bir web sitesidir. Bu, uygulamaları olmayan markaların, uygulamaları olmasa bile anlık bildirimlerin (gerçek zamanlı, kişiselleştirilmiş, anlık iletişim) birçok avantajından yararlanabileceği anlamına gelir. Web push bildirim sistemi, sizden bir şey için izin isteyebilir. Bu websitenin politikalarını kabul ediyor musunuz ya da takip ister misiniz şeklinde olabilir. Genellikle websitesiyle alakalı bildirimlerdir. Web Push bildirimlerinin bir çok çeşidini internetteki herhangi bir websitesinde görmek mümkündür. Bunlar uygulamayla alakalı olmayan website içinde gösterilen bildirimlerdir.


 Bir Web Push Bildiriminin Anatomisi

 Web push bildirimleri sayacağımız şu öğeleri içerir: Bildirim Başlığı: Bazı markalar burada adlarını kullanır. Bildirim İçeriği: Gönderilen mesaj. Karakter sayısı tarayıcılar arasında değişir. Daha kısa, daha iyidir. Bildirim URL'si: Web bildirimini gönderen alan. Bildirim Simgesi: Bu bir logo veya herhangi bir resim olabilir. Tarayıcı Simgesi: Bildirimi gönderen tarayıcının logosu. Bu, Apple masaüstü veya dizüstü bilgisayarlara gönderilen bildirimlere dahildir. Bu değiştirilemez veya kaldırılamaz. Her kullanıcı için ayrı bir logo ya da bildirim mesajı gönderilmemektedir. Genelde bildirimler statiktir ve değişmez. Hangi sistemden girdiğiniz fark etmez.


 Web Push Bildirimlerini Neler Destekler

 Tarayıcılar; Chrome, Firefox, Opera ve Safari şu anda web push bildirimlerini desteklemektedir. Desteklenen tarayıcılar sağlayıcıya göre değişir. Bildirimlerin görünümü tarayıcılar ve işletim sistemleri arasında farklılık gösterir. Bazı bildirimler yerel bildirim merkezlerini kullanır ve diğerleri kullanmaz. Bu özellik ayrıca tarayıcıya ve işletim sistemine göre değişir. Bu tarayıcılardan gireceğiniz websitelerde web push özelliğini görmeniz mümkündür.

 Cihazlar: Web push bildirimleri, ister PC ister Mac olsun, desteklenen bir tarayıcı çalıştıran herhangi bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayarda çalışır. Ancak her mobil cihaz web push bildirimlerini alamaz. iOS (Apple) mobil cihazları şu anda mobil web push bildirimlerini desteklemiyor. Bu, bir iPhone veya iPad'de Chrome gibi desteklenen bir tarayıcı olsa bile, kullanıcıların cihazda web push bildirimlerini alamayacağı anlamına gelir.

 Web Push yazılımımızı web tasarım ve web yazılım sayfamızda en alt kısımda bulunan hazır yazılımlar listesinden görüntüleyebilirsiniz. Bir çok firma tarafından tercih edilen yazılımımızı satın alarak sizde kullanıcılarınıza hızlıca bildirim göndermeye başlayabilirsiniz.