İngilizcesi içerik dağıtım ağları anlamına gelen bu terim, veri dağıtımından sorumlu olan internetin görünen ara yüzüdür denilebilir.


 İçerikte Nedir?

 Gündelik ve teknolojik yaşamda aktif internet kullanıcıları açısından her şahıs aslında CDN'ler ile günlük olarak etkileşim halindedir. Her türlü internet sitesinde haberleri okurken, online olarak sanal alışveriş yaparken, çeşitli online video yayınlayan sitelerde video, animasyon izlerken ve de  birbirinden farklı sosyal medya mecralarında dolaşırken bu teknoloji farkında olmadan kullanılır.

 Kullanıcılar tarafından hangi aktiviteler yapılırsa yapılsın veya ne tür içerikler için faaliyet gösterilirse gösterilsin, kullanıcılar bilgisayarlara ve mobil telefonların tarayıcılarına yazdıkları her bir karakterin, her görüntünün, her hareketli karenin arkasında cdn teknolojisi mevcut olduğunu bilmelidir. 


 Amacı Nedir?

 İnternet üzerinde hangi sayfalarda zaman harcanırsa harcansın, kullanıcılar bilgisayarları ve mobil uygulamalarındaki ya da tarayıcıları içerisindeki ekrana giriş yaptıkları her harfin arkasında ciddi şekilde CDN teknolojisi mevcuttur. Ekrana giriş yapılan her karakter ile kullanıcılara sayfa üzerinde yansıyacak belli gecikmeler mevcut olur. Amaç ise bu yaşanacak gecikme olarak bilinen zaman diliminin ortadan kaldırılmasını olağanca sağlamaktır. Bu gecikmenin asıl sebebi, her durumda o kullanıcı ile o ilgili sitenin barındırma sunucusu arasındaki fiziksel mesafeden kaynaklanmaktadır.

 Aslında CDN teknolojisinin görevi, bu ciddi mesafeyi olabildiğince kısa tutabilmek ve kullanıcı memnuniyetini arttırmaktır. Yani bu teknoloji sayesinde site hızlandırma ve performans iyileştirmesi derin bir şekilde kullanıcıya yansıtılır.


 Nasıl Çalışır?

 Kullanıcılar ile internet üzerindeki site sunucusu arasında bahsedilen bu mesafeyi olabildiğince kısaltmak açısından bir CDN teknolojisi verilerin önbelleğe alınmış bir yedeğini birden çok fiziki bölgeye belli konumlarda depolar. 

 Her PoP civarında kullanıcılara içerik dağıtımından sorumlu bir dizi önbellek server teknolojisi içerir. Temelde CDN, gönderilen veriyi aynı anda birçok yere koyar ve kullanıcılara bunu anında ulaştırarak üstün imkanlar sağlar.

 Mesela Kastamonu'daki bir kişi Finlandiya'da barındırılan internet sitesine ulaştığında, bu yerel bir Türkiye PoP aracılığıyla yapılır. Bu kullanıcının isteklerini alıp cevaplamak açısından oldukça hızlıdır. Çünkü veriler Türkiye'deki bütün coğrafi konum boyunca hareket eder ve kullanıcının talep sayfasına geri döner. Bu durum CDN teknolojisinin kısaca çalışma prensibidir. 


 Güvenlik

 Bu teknoloji açısından güvenlik en önemli faktörlerin başında gelir. Bu sebeple veriler bir uç noktadan diğerine aktarılırken şifrelenmesi gayet tabidir. DDoS azaltma, internet sayfası güvenliği söz konusu olduğunda da önemli bir endişe sebebidir. Bilgi birden çok veri merkezi konumunda depolandığından dolayı bu tür bir saldırı meydana gelirse serverların tehlikeli olma şansını azaltmış olur.


 Avantajları

1-Güvenilirlikte ve internet sayfalarının yanıt sürelerinde ciddi ve büyük bir artış sağlar.
2-İnternet sayfalarına kullanıcılar açısında global bir erişim sağlar.
3-Maliyet tasarrufu sağlar.
4-Sunucu yüklerinin azaltımını sağlar.
5-Eşzamanlı Kullanıcı sayısında artışı sağlar.
6-DDoS saldırılarını engeller.
7-İçerik dağıtım ağları kısacası, içeriği hızlı bir şekilde sunmanın yanı sıra çevrimiçi işlerin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarıp, paha biçilmez analitik bilgiler de sunabilirler.