İp adresi internet çağının gelişi ile beraber en çok kullanılan terimlerden biridir. İnternet Protocol Adress'in kısaltması olan ip adresi adından da anlaşıldığı üzere internete bağlanma esnasında cihazın uyguladığı protokoller bütününün rakam ile ifadesidir. Bu nedenle gerektiğinde ip adresleri değiştirilir ve böylece internet protokolü yeniden belirlenir. İp adreslerine ulaşarak artık resmi davalar, polis araştırmaları bile çözüme kavuşmaktadır. Bu nedenle internette bir nevi ayak izi olarak tanımlamak mümkündür. Her internet sitesi, her yapılan tıklama kullanıcıyı yeni ip adreslerine yönlendirir. Böylece o adres artık bir evrak niteliğinde değerlendirilebilir. 


 İp Adresi Nasıl Değiştirilir?

 İp adresini değiştirmek için çok basit yollar mevcuttur. Öncelikle ister manuel ister otomatik olarak ip adresi değiştirilebilir. Otomatik olarak ip adresi değiştirmek için tarayıcı eklentilerine vpn uygulamaları atanır. Böylece vpn uygulamaları ip adreslerini değiştirebilir. Manuel olarak ip adresi değiştirmek için bilgisayardan bir takım düzenlemeler yapılır. İnternet tarayıcı ayarlarına birden fazla şekilde giriş yapmak mümkündür. Bu ayarlara örneğin genellikle sağ altta bulunan wifi simgesinden erişilebilir. Wifi ayarlarına eriştikten sonra Protokol Sürüm 4 (TCP / IPv4) seçeneğine yeni rakamlar eklenir ve böylece DNS yani ip adresi değiştirilir. 


 İp Adresi Neden Değiştirilir?

 İp adresi değiştirmek için birden çok sebep mevcuttur. Bunlar genellikle sunucuya erişimin engelli olması veya sunucunun tehlikeli bağlantı kapsamında bulunmasıdır. Her halükarda ip adresi değiştirerek istenilen adrese ulaşmak mümkündür. Bulunulan coğrafyada bazı adreslere erişim engeli mevcut ise ip adresi değiştirilir ve dünyanın herhangi bir yerinde bulunan yasaklı bir adrese giriş yapılabilir. Bazen de insanlar internetin hızlanması için ip adreslerini değiştirme ihtiyacı duyarlar. Bu durumlarda ip adresi değiştirilir ve internet akışı daha hızlı olan yani internet trafiği daha hafif adreslere yönelir. Tüm bu nedenlerle ip adresi değiştirilmektedir.

 İp adreslerinde saklı tüm bilgilere erişmek veya profesyonel olarak ip adresi konusunda destek almak için günümüzde yeni internet siteleri kurulmuştur. Bu siteler ip adresi konusunda profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Bazı durumlarda bu hizmetlere ciddi şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. İp adresleri birçok açıdan önemli oldukları için karmaşık durumlarda yardım almak gereklidir.