Sitede birden fazla adresten erişilebilen bir sayfanın yanı sıra aynı veya benzer içeriğe sahip sayfalar varsa, arama robotları bunları kopya olarak sayabilir. Bu tarz durumlarda arama robotları sayfaları bir grup kopya halinde birleştirecek ve arama sonuçlarında görüntülenmek üzere en bilgilendirici ve arama sorgularıyla alakalı olarak yalnızca birini seçecektir. Böyle bir adrese canonical url denir. Kurallı sayfanın (canonical ) içeriği, kurallı olmayan sayfanın içeriğinden önemli ölçüde farklıysa, robot talimatları yok sayar. Bu durumda, aramaya standart olmayan bir sayfa dahil olabilir.


Canonical Url Nasıl Kurulur?

 1. Site sayfasında (ana yöntem)

 Geçerli sayfanın standart URL'sini belirtmek için, HEAD bölümünde aşağıdaki örnekteki gibi bir kodu ayarlamanız gerekir, çünkü bu özelliği yanlışlıkla başka bir bölümde düzeltirseniz, talimat arama motorları tarafından yok sayılır.

<link rel="canonical" href="https://www.crenw.net/">

 2. XML site haritası aracılığıyla

 XML site haritasındaki her sayfa için standart bağlantınızı ekleyebilirsiniz. Ancak bazen arama motorları bu önerileri görmezden gelebilir.

 3. Sunucu yanıtı aracılığıyla

 Farklı türdeki (html olmayan) belgeler için, örneğin pdf dosyaları için kurallı bağlantılar sağlamanız gerekiyorsa, kurallı bağlantıyı http başlığına koyabilirsiniz. Bu durumda, yinelenen bir dosya istenirken sunucu aşağıdakileri döndürmelidir:

Link: ; rel="canonical".

 Ayrıca bir çok seo eklentisi ile de bu ayarlamalar yapılabilir.


 Canonical Bağlantılar Ne Zaman Kullanılır?

 1. Sitenizde kopyalar olduğundan eminseniz

 Kendi sitenizde benzer sayfaların görünmesinin nedenini açıkça anlıyorsanız ve aynı zamanda bu tür sayfaların sitede bulunması gerekiyorsa, bu sayfalardan hangisinin ana sayfa olduğunu belirlemeniz gerekir. Ardından diğer tüm sayfalardan bu öncelikli sayfaya canonical bağlantılar koymalısınız.

 2. 301 yönlendirmesi gerçekleştirmenin zor veya imkansız olduğu durumlarda

 Genellikle yinelemelerle ilgili sorunu çözmek için bir 301 yönlendirmesi kullanmak en iyisidir. Ancak yeniden yönlendirme işlemi zorsa veya zaman alıcıysa, rel = "canonical" özelliğini kullanabilirsiniz. Google'a göre kurallı bağlantılar, 301 yönlendirmesi kullanmakla aynı şekilde ağırlık iletir.

 3. Bir ürün türü için birkaç sayfa

 Bir çevrimiçi mağazada örneğin yalnızca renkte farklılık gösteren bir dizi ürününüz varsa, ana (tipik) ürün olarak bir ürün seçmek ve diğer ürünlerin sayfalarından ona canonical bağlantılar eklemek daha iyi olacaktır.

 4. Katalogdaki farklı ürün türleri için

 Sitenizin ürünleri sıralamak için farklı yolları varsa ve sıralama parametresi URL'de belirtilmişse canonical özelliği kullanılabilir.