Eğer bir yazılımcı değilseniz muhtemelen API terimini hiç duymanız ancak bir şekilde internet ile bağlantılı bir uygulama kullanıyorsanız bunu API sayesinde gerçekleştirebildiğinizi bilmelisiniz. API konusuna hakim olunmasa bile hayatımızda olduğu için şükretmemiz gereken yazılım dünyası terimlerinden birisi olmaktadır. 


API Nedir?

Application Programming Interface teriminin kısaltması olan API, temel olarak iki yazılım ve bir sunucu arasındaki bağlantıyı sağlayan protokol olmaktadır. İnternet kullanıcılarının kullanmış oldukları uygulamaların yazılımlarını, uygulamalarının sunucularını ve bu sunucuların kullanmış olduğu kaynak yazılımı birbirine bağlamaktadır. 


API Hangi Alanlarda Kullanılır?

API’nin kullanım alanları kısaca her yer olmaktadır. Bunların içerisinde veri tabanları, işletim sistemleri, donanımlar ve internet tabanlı uygulamalar olmaktadır. API, internet üzerinde erişim sağlayan tüm uygulamalarda istemci ve sunucu arasındaki bağlantıyı sağladığı için her uygulamada başrolde olmaktadır.


API Nasıl Çalışır?

İnternet tabanlı tüm uygulamalarda yapılan tüm işlem talepleri API tarafından sunucuya aktarılmaktadır. Sunucu uygulamadan gelen taleple kaynağa başvurur ve kaynak da geri dönüş sağlar. Sunucudan gelen bu geri dönüşü API aracılığı ile uygulamaya iletir ve sonuç olarak da girilen komut karşılığını almış olur. 


API Ne İşe Yarar?

API kullanıcılar için bir güvenlik duvarı oluştururken aynı zamanda API var olan sistemin çalışması için de en önemli aktör olmaktadır. API sayesinde uygulamadan girilen bilgiler ortak sunuculara iletilmek yerine talebi tek bir sunucuya göndererek verilerin tam güvenliğini sağlamaktadır. Bu özelliği sebebiyle de API bir anahtar görevi görmektedir.


API Ne Zamandır Kullanılıyor?

API günümüz teknolojinin bir parçası gibi görünmesine rağmen temelleri ilk olarak 1940’lı yıllarda atılmıştır. Modüler yazılım kitaplıkları üzerine çalışırken atılan ilk temellerin üzerine API ile karşılaşılması ise 1968 yılına denk gelmektedir. 1970’li yıllarda adından sıklıkla söz ettiren API, 1990’lı yıllarda ise bugünkü tanımını kazandı ve belirli görevleri yerine getirmek için ortaya konulan bir dizi hizmet şeklinde tanımlandı.


API Türleri Nelerdir?

Public API ya da Open API olarak adlandırılan API türü anahtarlı ya da anahtarsız olarak herkesin kullanabileceği API türü olmaktadır.

Private ya da Internal API olarak adlandırılan türü ise dahili sistemlerde kullanılır ve bu türler diğer kullanıcılara kapalıdır.

Partner API türü ise birden fazla iş ortağı arasında kullanır ve bu tür de diğer kullanıcılara kapalı olmaktadır.

Composite API ise birden çok hizmetin ve verinin API arayüzlerini birleştirir. 


REST API ve SOAP API Nedir?

API, programların birbirleri ile nasıl iletişim kurulacağını belirleyen bir dizi kural olurken rest ve soap API’ler API’nin nasıl kullanacağını belirlemektedir. İşlevsel olarak birbirleri ile benzerlik göstermekle birlikte aralarında birkaç temel fark bulunmaktadır.

Representational State Transfer kelimelerinin baş harflerinden oluşan REST, geliştiricilerin bir API oluştururken izledikleri kurallar kümesi olmaktadır. JSON kullanılarak okunan REST bu farklardan birisi olmaktadır. API’nin kullanımının kolay ve geliştiriciler için anlamlı olacak şekilde tasarlanması gerekliliği ise kurallarından birisi olmaktadır.

Soap ise Simple Object Access Protocol kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuştur. web hizmetleri için başka bir tasarım modeli olan SOAP, REST’ten farklı olarak JSON yerine XML kullanmaktadır. XML hem makine hem de insan tarafından okunabilir şekilde tasarlanmıştır. 


API Gerçekten Gerekli midir?

Örneğin akıllı bir cihazınız var ve kamerasını kullanmak istiyorsunuz. Eğer API bulunmuyorsa o zaman akıllı cihazın üreticisinin sıfırdan kamera yazılımı yapması gerekir fakat API kullanıyorsa buna gerek duymamaktadır. Bu örnekte olduğu gibi API hava durumunu kontrol etmeden parmak izi izinlerine kadar her alanda kullanılmaktadır. API’nin olmaması durumunda ise tüm bunlar için ayrı yazılım gerekir.