Çevrimiçi oyun oynayanlar için önemli göstergelerden birisi olan Ping genellikle sadece internet sörfü ile ilgilenenler tarafından pek bilinmemektedir.


Ping Nedir?

Ping, temel olarak bağlantı tepki süresi olarak açıklanabilir. Başka bir bilgisayara sinyal göndererek gelen cevabın milisaniye içerisindeki değeri ölçülerek ping değerine ulaşılır. Bu test sırasında bilgisayarın uzakta olması ya da ağın meşgul olması gibi durumlarda cevapta gecikmeler yaşanmaktadır. Bu durum da ping değerinin yüksek olması olarak yorumlanmaktadır. 


Ping Niçin Kullanılır?

Bir web sayfasına bağlanıldığında web sayfasının hemen açılmamasını ve gecikmelerin yaşanmasını sağlayan ping, özellikle çevrimiçi oyun oynayanlar için son derece önemli olmaktadır. Web sayfalarında yaşanan milisaniyelik gecikmeler internet kullanıcıları için sorun teşkil etmese de çevrimiçi ve eş zamanlı oynanan oyunlar söz konusu olduğunda bu gecikmeler büyük önem taşımaktadır. Ping değeri düşük olan oyuncuların verdiği komutlar oyunda hemen karşılık bulurken, ping değeri yüksek olan oyuncuların verdiği komutlar ise belirgin bir şekilde geç gerçekleşir.


Düşük ping ve Yüksek Ping Ne Anlam İfade Ediyor

Düşük ya da yüksek ping’ten bahsediliyorsa sayı aralıkları söz konusu olmaktadır. Buna göre sayı aralıklarının anlamları şunlar olmaktadır.

● 500 ms’den daha yüksek olan ping değeri tüm isteklerin belirgin bir şekilde gecikmesine neden olmaktadır. Bu durum genellikle kaynak ve hedefin birbirine uzak lokasyonlarda yer almasından kaynaklanmaktadır.

● 100 ms ile 500 ms arasında olan değerler ise yavaş ping olarak adlandırılmaktadır. Web gezintilerinde bu süre çok fazla fark edilmemek ile birlikte oyunlar için aynı durum söz konusu değildir. 

● 50 ms ile 100 ms arasındaki değerler biraz yavaş ping değerleri olmaktadır. Yine web sitelerinde fark edilmemesine rağmen oyunlarda hissedilmektedir.

● 30 ms ile 50 ms arasındaki değerler ise ortalama ping olarak isimlendirilir ve oyunlar için kabul edilebilirdir.

● 30 ms’den az olan değerler ise mükemmel ping değerleridir ve oyunlarda gecikmeler hiç fark edilmez.


Ping Nasıl Düşürülür?

Yüksek ping değeri ile karşı karşıya iseniz aşağıdaki yöntemleri kullanarak ping değerlerinizi düşürebilirsiniz.


Ethernet Kullanmak

Ping değerini düşürmenin en kolay yöntemlerinden birisi ethernet kullanmaktır. Çünkü wifi bağlantıları duvarlar ve yakında bulunan elektronik aletler gibi sebeplerle birçok müdahaleye maruz kalırken, ethernet bağlantıları ise parazitleri ortadan kaldırarak direkt bağlantı sağlar. Cihazınızı ethernet ile internete bağlamak en düşük ping değerine ulaşmanızı sağlar. 


Arka Plan Programlarının Kapatılması

Arka planda çalışan programlar ping değerini yükseltmektedir. Özellikle windows update ya da steam gibi otomatik olarak güncellenen programlar ping değerlerini ciddi şekilde etkilemektedir. Ayrıca geniş bant aralığı kullanan Spotify, Netflix ya da Twitch gibi uygulamaların da mutlaka kapatılması gerekir.


Diğer Cihazları Ağdan Çıkarmak

İnternet ağında yer alan her bir cihaz ağa yük bindirmektedir. Tek bir cihazın yükü çok fazla olmasa da ağda bulunan birden fazla cihaz önemli ölçüde fark yaratmaktadır. Bu durum da ping dalgalanmalarını artırmaktadır. 


Doğru Sunucuya Bağlanmak

Bulunduğunuz konum ile sunucu arasındaki mesafe gecikme süresinin belirlenmesinde etkilidir. Bu sebeple de size en yakın olan oyun sunucusuna bağlanmanız gerekir. Sunucular genellikle coğrafi alanlarına göre adlandırıldığı için size en yakın olan sunucuyu bulmak ve bu sunucuda hesap oluşturmak kolay olacaktır. 


Antivirüs ve Güvenlik Duvarlarında Oyunlarınızı Beyaz Listeye Alın

Güvenlik ayarlarınızda oyunlarınızın beyaz listede yer alması ping değerlerinizi düşürecektir.


Oyun Ayarlarının Optimize Edilmesi

İnternetsiz ping değerlerini düşürmenin yollarından birisi de ram ya da grafik kartı gibi oyunları etkileyecek donanımların optimize edilmesidir.