Css en önemli özelliği; Web sitesinin sayfalarına dilerseniz parça parça veya bir bütün olarak müdahale etme yeteneği olarak kendini ifade eder. Bununla birlikte, çok temel bir işlevdir; CSS kodlarınızı farklı bir dosyada barındırıyorsanız site genelinde tek bir dosyada değişiklik yapılabilir, Görsel olarak; Geçiş, efekt, yazı tipi, yazı tipi, renk tonları gibi birçok unsurla çakışabilir, Web sitenizdeki nesneleri tek bir yerden serbestçe konumlandırabilirsiniz, Web siteleri; Cep telefonu, tablet, masaüstü bilgisayar gibi yanıt verme sorunlarına kolaylıkla müdahale edebilirsiniz, Siteyi kolayca yeniden boyutlandırabilirsiniz. CSS'yi temel işlevlerinin ötesinde popüler yapan bir başka faktör; Kolay öğrenilebilen bir programlama dilidir. İnternette birçok ücretsiz CSS eğitimi ve videosu bulabilirsiniz. Siteniz üzerindeki css, js ve görseller gibi bir çok şey sitenizin hızını etkilemektedir. Bu tarz sorunların çözümü için Cache sistemi site hızlandırma konusunda yardıma yetişmektedir.

 Cache Performansa Etkisi Nedir?

 Bilgisayarların ana belleği olan RAM'deki bilgilere erişim, önbellekten erişmekten daha yavaş olduğu için bilgisayarınız yavaş çalışıyor gibi görünür. Bu bilgiler sık ​​kullanılıyorsa, önbellek bu bilgileri geçici olarak depolar. İlk kez ziyaret ettiğiniz bir sayfanın yükleme hızı ilk başta daha uzun sürerken, aynı siteyi birkaç gün sonra tekrar açmak isterseniz önbellek önceki komutu kaydedecek ve ilgili site çok daha hızlı yüklenecektir. Önbellek ne yapar? Aslında soru önbelleğin arkasındaki mantıkla açıklanabilir. Basitçe söylemek gerekirse, önbelleğe içerikle erişilir. Bu nedenle, önbellekler aynı zamanda içerikleri adreslenebilir olan bellek anlamına gelen "adreslenebilir içerik (CAM)" olarak da adlandırılır.

 İstenen komutları belirlemek için birçok algoritma kullanılır. Yani ikinci kez bir web sitesi açmak isterseniz ilk seferden daha hızlı çalıştırmanın mantığı nedir diye soracak olursak önbellek kullanımı diyebiliriz. Önbellek, bilgisayardaki en son işlemleri değerlendiren ve büyük ölçüde bir sonraki işlemi tahmin eden LS işlemci çekirdeğine yerleşik iki "RAM" kaynağından ve bir sonraki komutun olasılığını tahmin edemeyen bir LS işlemci çekirdeğinden oluşur. Bilgisayarın işlemcisi olan CPU, L2'de uygun komutu bulamazsa RAM'e başvurur.

 Komut RAM'de yoksa, sabit diski kontrol eder. Bilgisayar ile hafıza arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için bir hikaye anlatmak istersek: Bir kafeye gidip sevdiğiniz bir tatlıyı istediğinizde masaya gelmeniz uzun zaman alabilir. Bununla birlikte, kafede (sabit disk) tatlıyı taze saklayabileceğiniz bir dolap (RAM) varsa, hazırlanmasını beklemeden masanıza daha hızlı gelebilir. Kahvehaneye çok giderseniz ve her seferinde aynı tatlıyı isterseniz kahvehane tatlınızı sonraki saatlerde dolapta (L2) tutacaktır. Her gün kafeye giderseniz ve aynı tatlının% 90'ını isterseniz garson masanıza tatlı hazırlayacaktır (L1).


 Cache Neden Önemlidir?

 Önbellekleme web sitesi yükleme hızında önemli bir rol oynar, ziyaretçiler sitenizin yüklenmesi için uzun süre beklemeyeceğinden web sitenizin daha iyi performans göstermesini sağlar. HTTP isteklerinin daha az işlenmesi, daha az bant genişliği kullanımı anlamına gelir. Özellikle sınırlı kaynaklarınız varsa cache sistemi oldukça işinize yarayacaktır. Sitenizin açılma hızı, Google ve diğer arama motorlarının sıralama kriterlerinden biridir. Burada dolaylı bir etki var. Çünkü arama motorları kullanıcı deneyimine önem veriyor.

 Ziyaretçiler ilk açılış sürecinde sitenize girme konusunda sabırlıysa ve site içeriğinizi beğenerek sitenizi tekrar ziyaret etmek isterse site ikinci seferde daha hızlı açılacaktır. Sayfayı ikinci kez daha hızlı açmanız, kullanıcı deneyimini de iyileştirecektir. Bu durum arama motoru robotlarının ilgisini çekiyor. Bu nedenle, önbellek dikkate alınması gereken bir değerdir. Web sitenizin hızını artıracak her detay, SEO açısından sizleri olumlu yönde etkileyecektir. Site hızınız artarsa, arama motoru sıralamanız yükselir ve site trafiğiniz doğal olarak artar.


 Cache Türleri

 Önbellek türlerini bilmeden bir önbelleğin ne olduğunu bilmek pek bir anlam ifade etmiyor. İki tür önbellek vardır. Bunlar sunucu tarafı önbelleğe alma ve tarayıcı tarafı önbelleğe alma işlemidir. Tarayıcı tarafında önbelleğe alma, bir siteyi iki kez yüklemeye çalıştığınızda gerçekleşir. Web sitesi sayfayı yüklemek için ilk kez veri toplar. Verileri indirdikten sonra, tarayıcı veriler için geçici bir depolama alanı haline gelir. Sunucu tarafı önbelleğe alma, tarayıcı tarafı önbelleğe almaya çok benzer. Aradaki fark, sunucunun geçici bir depo olmasıdır. Sunucu tarafı önbelleğe alma, daha fazla veri depolayabildiğinden farklıdır.

 Sunucu tarafı önbelleğe alma, web tarayıcınızı depolamak için bir sunucu kullandığından, birçok önbelleğe alma sistemi vardır. Bunlar tam sayfa önbelleği, nesne önbelleği ve parça önbelleğidir. Esasen, tam sayfa önbelleği sayfa çapındadır. Bu, özellikle web sitenizde çok fazla trafik varsa kullanışlıdır. Nesne Önbelleği, web sitenizin bölümlerini farklı yerlerde saklamak için kullanılır. Öte yandan parça önbelleği, web sitenizin bileşenler ve uzantılar gibi belirli bölümlerini hedeflemesi dışında nesne önbelleğe almaya benzer.