Cloudflare’yi etkinleştirmek için alan adının Cloudflare’de ayarlanması ve DNS'nin Cloudflare'nin DNS'si olarak değiştirilmesi gerekir. Bu, web sitenizin içeriğinin yalnızca sunucunuzdan değil, dünyanın her yerindeki sunuculardan ziyaretçilerinize iletildiği anlamına gelir. Ziyaretçinizle en hızlı bağlantıya sahip olan sunucu web sitenizi teslim eder. Örneğin, WordPress ve TYPO3 gibi yazılımlar üzerinden Cloudflare’yi kolayca entegre edebilirsiniz.


 Cloudflare Ne Yapar?

 Web sitenizin içeriğini dünya çapındaki Cloudflare sunucularına dağıtır, böylece web sitenizin daha hızlı teslim edilmesi sağlanır. Web sitenizin önüne ek bir güvenlik duvarı yerleştirilir.

 Bunun arkasındaki yatırımcılardan bahsetmek gerekirse Microsoft ve Google gibi 6 milyondan fazla web sitesi zaten Cloudflare aracılığıyla teslim ediliyor. Cloudflare'in kurulumu çok kolaydır. Bir web siteniz ve kendi alan adınız varsa, seçtiğiniz platform ne olursa olsun Cloudflare ile çalışabilirsiniz. Cloudflare, herhangi bir ek donanım ve yazılım veya kodunuzda herhangi bir değişiklik gerektirmez.

 Cloudflare, zararlı trafiğin kaynak web sunucunuza bile ulaşmamasını sağlar. Cloudflare, çeşitli özellikler için ziyaretçi sorgularındaki potansiyel tehditleri analiz eder:

• Ziyaretçinin IP adresi,

• Talep edilen kaynaklar,

• Talebin yükü ve sıklığı,

• Müşteri tarafından tanımlanan güvenlik duvarı kuralları.

 Cloudflare proxy’si aracılığıyla yönlendirilen bir alt etki alanındaki DNS araması Cloudflare IP adreslerini döndürür. Bir proxy ile DNS girişleri için (cloudflare üzerinden turuncu bulut sembolü ile tanımlanabilir), Cloudflare orijinal IP adresinizi maskeler. Saldırganlar bu nedenle Cloudflare'i atlayamaz ve orijinal web sunucunuza doğrudan saldıramaz. Cloudflare hesabınızı oluşturup bir alan ekledikten sonra, güvenlik avantajlarınıza daha yakından bakabilmeniz mümkündür.

 Cloudflare, web sitesi kaynaklarının ziyaretçilerinize dağıtımını optimize eder. Cloudflare veri merkezleri web sitenizin statik kaynaklarını sağlar ve dinamik içeriği kaynak web sunucunuzdan çeker. Global Cloudflare ağının web sitenizin ziyaretçilerine sunduğu Cloudflare veri merkezlerine giden yollar, web sitenizi doğrudan ziyaret ettiğinizdeki rotalardan daha hızlıdır. Cloudflare, web siteniz ile ziyaretçileriniz arasına yerleştirilse bile, talep edilen kaynaklar ziyaretçilerinize daha hızlı ulaştırılacaktır. Cloudflare'in tüm dünyaya yayılmış olan AnyCast ağı, ziyaretçi taleplerini en yakın Cloudflare veri merkezine yönlendirir. Dağıtılmış Cloudflare DNS, trafik bir proxy üzerinden yönlendiriliyorsa, Cloudflare IP adresleri ile web sitesi ziyaretçilerine kendini tanıtır. Orijinal web sunucunuzun gerçek IP adresi gizli kaldığından, bu yöntem de özellikle güvenlidir.


 Cloudflare Güvenlik Çözümleri

 Aynı ağ üzerinde çalışan ve katmanlı bir mimari kullanan entegre ürünler, genellikle bir girişimin ihtiyaçlarına en uygun ürünlerdir. Tek bir gösterge panosundan yönetilebilen, kullanımı kolay ve kapsamlı çözümler, birden çok satıcının yönetilmesiyle ilişkili karmaşıklığı ve veri silolarını azaltır. 

 Cloudflare performans, güvenlik ve güvenilirlik için entegre çözümler sunar. Bu, yeni başlayanların işlerini ölçeklendirmek için kullandıkları çevrimiçi deneyimler oluşturmasını kolaylaştırır.

 Cloudflare ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında kapsamlı web siteleri de hızlı bir şekilde yüklenebilir. İnternet uygulamaları ile kullanıcılarına hızlı ve kapsamlı kullanıcı deneyimleri sunar. Altyapı aşırı yüklenirse veya kullanılamıyorsa kullanıcılar uygulamalarınıza erişemez fakat Cloudflare sayesinde beklenmeyen trafik artışları veya altyapı arızaları durumunda bile internet uygulamalarınızı hızlı, kullanılabilir ve ölçeklenebilir tutabilirsiniz. Cloudflare 90 ülkedeki 200 veri merkezine sahip küresel her noktaya yayın ağı, içeriği ziyaretçiye daha yakın hale getirerek gecikmeyi azaltır ve ilk bayt sağlama süresini kısaltır. Cloudflare güvenlik hizmetleri, hizmet reddi saldırılarına, kişisel verilerinin kötüye kullanılmasına ve kötüye kullanım amaçlı botlara karşı web siteleri, uygulamalar ve API'lere koruma ve güvenlik sunar.


 Entegre Güvenlik ve Performans

 Cloudflare ile artık güvenlik için performanstan ödün vermenize gerek yok. Cloudflare güvenlik özellikleri, performansı düşürmek yerine, düşük gecikmeli güvenlik hizmetlerini ve trafik hızlandırmayı entegre ederek uygulama performansını iyileştirir. Cloudflare, performanstan ödün vermeden DDOS saldırılarına, verilerinin kötüye kullanımına ve kötüye kullanım amaçlı botlara karşı koymak için entegre güvenlik hizmetlerini içerir.