Bilgisayar, bilgisayar programları, yazılımlar kullanıcılarına uçsuz bucaksız bir dünya sunmaktadır. Kullanıcılarında verimli çalışabilmesi için bazı konulara hâkim olması gerekir. Framework bu sistemlerden bir tanesidir. Kelime anlamı olarak çerçeve yani yazılım çerçevesi olarak düşünülebilir. Belli standart yapılar hazır olarak verilir ama web yazılım tarafını kodlayan kişi bu hazır yapıları ek kodlarla günceller.

 Bir sistem düşünün ki içinde ihtiyacınız olan tüm özellikler hazırlanmış durumda olsun. Siz bu sistemleri alarak üzerinde oynamaları da yapıp işleminizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Bir proje hazırlama süreci demek pek çok noktaya odaklanmak demektir. Kişi veri formatları ile veya güvenlik ile uğraşırsa zaman kaybeder ve yorulur. İşte framework bu sorunun çözümü olur.


 Framework Nedir?

 Bazen var olan ve hayatı kolaylaştıran şeyleri kullanmamak hayatı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Framework işte böyle bir kullanım kolaylığı sunacaktır. Harika bir kütüphane barındıran yapıdır. Böyle bir sistem varken Amerika’yı yeniden keşfetmek gereksizdir.  Framework, sağlam temeller üzerine kod inşa edilmesini sağlar. Framework ile çalışılmazsa bazı rutin işler ve tekrarlar zaman ve emek alacaktır.

 Framework ile bazı noktalardan kurtulabilirsiniz. Bu da işinizi akıcı bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.  Bazı noktalarda verilerin saklanması veya kimlik doğrulaması ile ilgili kaygılara gerek kalmayacaktır. Ayrıca programcılar hangi dili kullanarak yazılım yazarsa yazsın, kaynak kodu bilgisayarın anlayacağı makine diline çevirir. Framework ile çalışmak aslında çok kolaydır.


 Framework Özellikleri

 Kaynak kodu bir ortama kurduktan sonra kod yazmaya başlanabilir. Frameworkler farklı gibi görünse de birbirlerine benzerdir. Framework geliştirilirken, önceki geliştiricilerin fikirleri alınır ve üzerinde oynamalar yapılır. Böylece her program bir öncekinden iyi ve gelişmiş olarak kullanıcılara sunulur. Framework seçiminde en önemli etmen faktör dili denilen konudur. Hangi dili biliyorsanız onun temelindeki framework programını kullanabilirsiniz.

 Framework kullanımı işin içeriğine bağlıdır ve yapmak istediğiniz konuya benzer olanı kullanmak kolaylıktır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da uzmanlık devreye girecektir. Framework seçimini doğru yapabilmek için, framework altyapısı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.  Framework tekrarlanan ayrıntıların olduğu bir iş yaptığınızda hayatınızı kolaylaştırır. 


 Farklı Frameworkler

 Bir proje ile ilgili çalışıyorsanız framework sayesinde projelerin arasında yapılan tekrarlar sizin işiniz olmaktan çıkar. Böylece iş akışları hızlanır. Farklı konulara odaklanma şansınız olur. Sizin işinizi kolaylaştıran yardımcılar gibi çalışmış olurlar. Siz de işin patronluk kısmına odaklanarak sonuca gitmek için çalışırsınız. Farklı ve popüler framework seçenekleri bulunmaktadır. Her birinin özelliği birbirinden farklıdır.

 Ruby seçeneklerden bir tanesi olabilir. Bilgisayar programcılarının sevdiği frameworklerden bir tanesidir. Son derece modern, kullanımı pratik bir programlama dili olarak bilinir. Bunun dışında kurumsal mecralarda daha çok framework Spring tercih edilir. Python kullanılan başka birçok gelişmiş bir programlama dili olarak karşımıza çıkar. Microsoft, web uygulaması ise çok popülerdir. Bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.