Bilgisayar ve telefon gibi cihazlar bir işletim sistemine sahip olarak çalışırlar. İşletim sistemi denildiğinde akla hemen 2 sistem gelmektedir. Bunlardan biri Windows işletim sistemi bir diğeri ise Linux işletim sistemidir.

 Linux en çok kullanılan ve en çok bilinen açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Diğer işletim sistemlerimin aksine Linux açık kaynaklı bir sisteme sahiptir. Bu da bilgisayarı kullanan kişinin bilgisayarın çalışma sistemine hakim olmasına ve sistemi istediği gibi değiştirip geliştirebileceği anlamına gelmektedir.


 Linux ve Diğer İşletim Sistemlerinin Farkı

 Linux genel itibari ile Windows ile aynı özelliklere sahip bir işletim sistemidir. Linux da rakipleri gibi grafik arayüzü kullanarak işlem yapmaktadır. Ayrıca kelime işlemcisi, fotoğraf ve video düzenleme ve oynatma gibi sistemlere sahiptir. Diğer tüm işletim sistemlerinde bulunan oyunların ve programların Linux için hazırlanmış versiyonları da bulunmaktadır. Yani linux tüm bilgisayarlarda çalışabilecek ve kullanılabilir bir işletim sistemidir.

 Linux'u Windows 'tan ayıran en büyük özellik ise açık kaynaklı bir kod kullanmasıdır. Yani linux işletim sisteminde kullanılan tüm program dilleri kullanıcılara açık bir şekilde sunulmaktadır. Bu sayede kullanıcılar sistemde yer alan tüm yazılımları değiştirebilir, düzenleyebilir ve geliştirebilmektedir.

 Linux'un sadece yazılımların değiştirilebildiği bir platform değil içerisinde yer alan tüm grafik kodları ve diğer programlarında değiştirilmesine olanak sağlayan bir özgürlükler dünyasıdır.


 Linux'u Kimler Kullanmaktadır?

 Linux sistemini ister duymuş olun ister ilk defa duyuyor olun belki inanmayacaksınız ama Linux'u daha önce bir şekilde kullandınız. Evet Linux geliştirilebilir yapısı sayesinde bir çok yazılımcı tarafından kullanılmaktadır ve buda şuanda ya da geçmişte kullanmış olduğunuz bir çok internet sitesi yada programın linux tabanı ile oluşturulduğu anlamına gelmektedir. Linux yazılımla içli dışlı olan tüm şirketler tarafından geniş çaplı olarak kullanılan bir işletim sistemidir.

 Şirketler serverlarını kurarken genel olarak linux server sistemi kullanmaktadır. Bunun nedeni ise linux server diğer sistemlere göre daha güvenli ve daha kolay bir kullanıma sahiptir. Esnek bir yapıya sahip olması ve şirketler tarafından kolayca özelleştirilebilir olması sebebiyle en çok kullanılan sunucu sistemleri arasında gelmektedir.

 Linux sistemini ve kendini geliştirebilmek amacıyla çalışan büyük bir topluluk bulunmaktadır. Şirketler istedikleri zaman bu topluluktan kolayca destek alabildiği için linux sistemini diğer sistemlere tercih etmektedir.


 Linux Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

 Linux dünya çapında en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri olmasının en büyük nedeni kullanıcılarına sunmuş olduğu avantajlarıdır. Linux kullanıcılarına sağladığı güvenlikli yapısı, stabil bir şekilde kullanıcılara sunulan yazılım güncellemeleri, özelleştirilebilir sistemi ve farklı dağıtım seçenekleri sayesinde sık tercih edilmektedir.

 Linux' un kullanıcılara sunduğu avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Linux'un kullanıcılarına sabit bir teknik destek vermemesi, standart bir versiyonunun bulunmaması ve öğrenmesinin diğer sistemlere göre zor olması kullanıcıları zorlayan etkenlerdendir.