Her web sitesinin, ziyaretçilerin siteye erişebilmesi için web hosting ihtiyacı vardır. Ancak bir web sunucusuna doğrudan erişim, çok az web sitesi sahibinin sahip olduğu bir beceri düzeyi gerektirir. Peki, web sitesi sunucularıyla çalışma konusunda uzman olmayan milyonlarca insan web sitelerini nasıl başarılı bir şekilde çalıştırıyor? Tabi ki kontrol panelleri kullanıyorlar. Bu makalemizin konusu olan Plesk kontrol paneli, web sitesi sunucularıyla çalışmak için mevcut en popüler seçeneklerden biridir. İşte bunun ne olduğunu ve diğer web barındırma seçeneklerinizle nasıl karşılaştırıldığını anlamak için ihtiyacınız olan ana bilgilere sizin için değindik.


 Kontrol Paneli Nedir?

 Başlangıç ​​olarak, bir kontrol panelinin ne ile başlayacağını netleştirmeliyiz. Bir web sunucusu için bir kontrol paneli, ortalama bir kişi için kullanıcı dostu olmasını sağlayan bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) sağlar. Bir kontrol paneli olmadan, web barındırma planlarını yönetmeyle ilgili görevlerin çoğunu yapmak, komut satırı arayüzünü kullanarak değişiklikler yapan bir sistem yöneticisinin profesyonel becerilerine sahip olmayı gerektirir. Çoğumuzun hepsini öğrenecek vaktimiz yok. Plesk gibi kullanıcı dostu bir grafik arayüz, web sunucunuzu yönetmek için gerekli tüm özellikleri basit ve sezgisel bir arayüze getirir. Böylelikle işi bilmeyenler için dahi kolay bir kullanım sağlar.


 Plesk Kontrol Panelinde Yapabilecekleriniz

 Plesk, web barındırma hizmetinizin birçok yönünü yönetmenizi kolaylaştırır. Araçlar gibi bazı ek seçeneklerle birlikte herhangi bir kontrol panelinde ortak olan özellikleri sağlar. Web sitenizin dosyalarını kontrol panelinden ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Etki alanlarınızı yönetebilir ve hesabınıza yeni etki alanları veya alt etki alanları ekleyebilirsiniz. Yeni e-posta adresleri oluşturabilir, gelen kutunuzu izleyebilir ve etkin olmayan e-posta adreslerini kaldırabilirsiniz. Web siteniz ve dosyalarınız için düzenli yedeklemeler planlayabilir, web sitenizin parçası olan veritabanlarını yönetebilir yada web sitenizin hangi bölümlerinin en fazla disk alanını kullandığını izleyebilirsiniz.


 Plesk İle Yapabileceğiniz Daha Fazlası

 Bunların hepsi, herhangi bir web sitesi sahibinin bir kontrol panelinde araması gereken önemli işlevlerdir, ancak Plesk kontrol panelinin temellerin ötesine geçtiği birkaç alan vardır. Web sitenizin daha sorunsuz çalışması için yaygın teknik hataları düzeltme sürecini otomatikleştiren kendi kendine onarım araçları sunarlar. Web sitenize ekstra işlevsellik eklemek için kullanabileceğiniz geniş bir uzantı kitaplığına sahiptirler. 

 Belirli kullanıcı rolleri atayabilir, her birinin sahip olduğu erişim düzeyini kontrol edebilir ve her kullanıcının erişebileceği bant genişliği miktarını belirleyebilirsiniz. Müşteriler veya bayiler için abonelik hizmetleri kurabilir ve yönetebilirsiniz. Ayrıca belirli komutları ve görevleri önceden planlayabilirsiniz. Plesk sisteminin birçok avantajından yararlanmak için bu iş konusunda bir uzman olmanız da gerekmez. Yalnızca gerekli bilgiler ile kendi websitenizi işletebilirsiniz.


 Plesk Kontrol Panelinin Kullanıcı Arayüzü Sezgiseldir

 Plesk'in sezgisel arayüzü temiz ve iyi düzenlenmiştir, böylece tam olarak ihtiyacınız olan özellikleri bulmak kolaydır. Kontrol panelinin izin verdiği çeşitli görevlerin tamamlanmasıyla ilgili adımlar genellikle basittir. Ancak yeni başlayan herkes için, ürünün yardım merkezi video eğitimlerinden tam Plesk kurslarına kadar bir dizi yararlı kaynak içerir. Kontrol paneli kullanmanın temel nedeni, kullanım kolaylığını artırması ve web barındırma sunucunuzla çalışmayı daha hızlı, daha verimli ve öğrenmesi daha kolay hale getirmesidir. Plesk kontrol paneli, öğrenmesi ve kullanması kolay olması açısından mevcut en iyi seçeneklerden biridir.