Türkçe karşılığı dosya transfer protokolü olan ftp internete bağlı iki bilgisayar arasında bilgi ve protokol alışverişi yapan sisteme ya da işleme verilen isimdir. Ftp ile birlikte hosting kullanımı internet siteleri için olmazsa olmazlardandır. Hızlı ve güvenli bir site deneyimi için bu ikisinin uyumlu ve sağlam olması gerekir.


 FTP Server

 Ftp server, birçok yerde kullanılabilir. Bilgisayarlar arasındaki veri ve bilgi alışverişini sağlayarak kullanıcının istenen içeriklere ulaşması sağlanır. Birçok internet sitesi için olmazsa olmaz bir sistemdir. Kullanıcılar kullandıkları bu sistemin aynı zamanda güvenli olmasını da isterler çünkü kendilerine ve bazen de işlerine ait olan önemli bilgileri gönderirler.


 FTP

 Bu güvenli bağlantıyı hosting firmalarının üzerindeki sunuculardan güvenli bir şekilde sağlayabilen kullanıcılar güvenlik konusunda ve sızdırma konusunda oldukça rahat davranabilirler. Bu sitede güvenlik olabilecek en üst seviyede olması gerekir ve bağlantı kuran sistemler arasındaki veriler üçüncü kişiler tarafından erişilemeyecek şekilde özel sistem belleklerinde depolanmalıdır. Ftp server bağlantısı için en çok FileZilla isimli program kullanılmaktadır. Özenle hazırlanan bir program olup giriş için kullanıcı adı ve şifre gereksinimi vardır. 


 Hosting

 Bilgisayarda bir belge veya bir doküman oluşturulduğu zaman doğal olarak korumak gerekir ve kimsenin ulaşamayacağı bir alanda saklamak istenir. Bu dosya bir web sayfası olursa bu web sayfasını internette de korumak gerekir. Bu tür korumaya sağlayan siteler web sayfasını çeşitli korsan saldırılardan korur ve web sayfasına girişte herhangi bir kasılma ya da yavaşlama sorunu yaşanılmaması için tam zamanlı olarak çalışır. Hosting kişi ve kuruluşlara ait web sayfalarının düzgün ve hızlı bir şekilde internette yayınlamalarına imkan tanıyan bir yayınlama hizmetidir.


 Hızlı Kullanım

 Hostingin ne kadar hızlı olduğu güzel bir site deneyimi ve verimli bir zaman için oldukça önemlidir. Bundan dolayı crenw.net kullanıcıları oldukça rahat bir gezinti ve güvenli bir bilgi alışverişi yaşarlar. Çeşitli gezi, blog yazısı yada daha farklı bir sayfa açmak isteyen kullanıcılar bilgilerini internet ortamında muhafaza etmek için bir hosting kullanmalıdırlar. Aksi taktirde açmış oldukları web sayfaları hem kötü bir deneyim yaşatır hem de korsanlara açık durumdadır.