Günlük hayatta pek çok insan bilgisayar kullanmaktadır. Hatta bilgisayarlar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bireyler bilgisayar kullanırken aslında yazılım programlarını kullanmaktadırlar. Bir bilgisayar sistemine koyabileceğimiz yazılım programlarının bir sınırı bulunmamaktadır. Bireylerin bilgisayar da oynadıkları oyunlar, telefondaki uygulamalar ya da girilen web sitelerinin hepsi birer yazılım sistemidir.

 Bilgisayar mühendisleri insanlar için yazılım geliştirirler. Geliştirilen her bir yazılım aslında bir amaç için geliştirilmiştir. Mühendisler bir yazılım sistemi geliştirirken mutlaka bir yazılım dilinden yararlanmaktadırlar. Mühendisler bu dilleri kullanarak bilgisayarların neyi, nasıl yapacağını anlatırlar. Yazılım uygulama yazılımları ve işletim sistemleri yazılımları olmak üzere kendi içinde iki ana gruba ayrılmaktadır.


 Java Nedir?

 Java bir programlama dilidir. James Gosling adında bir mühendis tarafından geliştirilen, yüksek verim ve çok işlevli, açık kod sistemine sahip java bilgisayar yazılımı, bilgisayar programcıları tarafından okunabilir, anlaşılabilir ve programcının ya da bu program dilini tercih eden bireyin amacına uygun değiştirilmeden toplum ile paylaşılması anlamına gelmektedir.

 Java programı 1995 yılında piyasaya çıktığı halde 2016 yılında dokuz milyon geliştiricisi ile özellikle web uygulamaları altında olmak üzere en çok tercih edilen programlama dillerinden biri haline gelmiştir. Programcılar bir düzlem dili olan java programını ilk geliştirmeye başladıklarında daha çok küçük cihazlarda kullanabilmek için tasarlanmışlardır.

 Fakat düzlem dilinin bağımsız olma özelliği ve tek tip bir kütüphaneye sahip olma özelliği C ya da C++ programlama dillerinden daha gelişmiş özelliklere ve güvenli bir yazılım ortamı özelliklerine sahip olduğu için java dili her yerde kullanılmaya başlanmıştır.


 Java Dili İle Neler Yapılabilir?

 Java programlama dilini kullanan programcılar kapsamlı bir çok şeyi yapabilirler. Programcıların yapabileceklerinin başında web sitelerinde yer alan görsel uygulamalar, masaüstü uygulamaları, otomasyon sistemleri ve grafik ara yüz uygulamaları gelmektedir. Sadece görsel uygulama sistemlerinde değil 2d ve 3d gibi oyunların içeriğinde de java programlama dili rahatlıkla kullanılabilir.

 Telefon uygulamaları, bankamatik sistemi, online oyun içerikleri ve resim düzenleme olmak üzere pek çok farklı alanın içerik yapısı bu program sayesinde oluşturulabilir. Java programlama dili ile yapılabilecek olanların örneklerini çok daha fazla çoğaltmak tabi ki de mümkündür.