Proxy en basit tanımıyla kullanıcının internette gizliliğini sağlamaya çalışan ve internet üzerinden gelebilecek zararlardan kullanıcıyı korumaya çalışan bir araçtır. Proxy, internette gizliliği maksimum seviyeye çıkararak kullanıcıyı kimlik hırsızlıklarından, veri sızıntılarından, dolandırıcılıktan ve daha birçok farklı saldırı çeşidinden korumaya çalışır. Ayrıca Proxy kullanımının bir diğer yararı da internette girişi engellenen sitelere erişim sağlayabilmesidir. 


 Neden Proxy Kullanılmalı?  

 İnternete erişim sağlayan her cihazın kendisine ait bir internet protokolü yani IP adresi bulunur. İnternet servis sağlayıcıları tarafından atanan bu IP adresleri zorunludur ve internette cihaz için bir kimlik görevi görür. Bu nedenle IP adreslerinin gizliliğini maksimuma çıkarmak, internette kişisel güvenliği sağlamanın önemli bir koşuludur. Proxy de bu amaçla kullanılır. 

 Bilgisayar, cep telefonu ya da internet erişimi olan herhangi bir cihazda çevrimiçi olunan her an yapılan işlemler servis sağlayıcıları ya da erişim sağlanan web siteleri tarafından takip edilir. Daha da önemlisi IP adresi sayesinde konum(adres) verileri de tespit edilebilir olur. Bu nedenle Proxy kullanımı kişisel gizlilik açısından önemlidir. 

 Ayrıca Proxy’nin başlıca kullanılma sebeplerinden birisi de yasaklı sitelere erişim sağlayabilmesidir. Vekil sunucu üzerinden bağlandığı için erişim kısıtlamalarına takılmaz. 


 Proxy Nasıl Çalışır? 

 Proxy, internet ve kullanıcı arasında bir çeşit aracı görevini üstlenir. Proxy’nin kendine ait IP adresi vardır. Proxy kullanılırken öncelikle Proxy sunucusunda IP adresi sahte bir IP adresiyle değiştirilir. Sonrasında da değiştirilen IP adresi üzerinden web sitesine bağlanır. Kullanılan bu vekil sunucu sayesinde gerçek IP adresi görünmediği için web sitesi kullanıcının adresi gibi önemli verilere ulaşamaz. Bu sayede gizlilik düzeyi üst seviyeye çıkar. 

 Kullanım alanına göre Proxy türleri farklılık gösterir. Http, Socks, Transparent, Anonim ve Elit en çok kullanılan Proxy türlerinden bazılarıdır. 


 PROXY’nin VPN’den Farkı Nedir? 

 Kullanım amacı bakımından Proxy ve VPN birbirine benzer. Fakat ikisi arasında önemli bir fark vardır. VPN tüm ağı gizlemeye çalışırken Proxy sadece kurulan bağlantıyı gizler. Bu sayede Proxy’nin kullanımı VPN’e göre çok daha hızlı ve stabildir. VPN kullanımı sırasında görülen yavaşlamalar Proxy kullanırken görülmez.