Crenw Blog

Bilgi Edinmenin Kolay Yolu

Birçok konuyla ilgili bilgiye ulaşabileceğiniz blogumuza hoş geldiniz.

MX Kaydı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

MX kaydını bir alan adının bir mail sunucusu ile haberleşmesine olanak tanıyan dns kaydı olarak açıklamak mümkün olmaktadır. Bu sebeple mail adreslerine gelen ve mail adreslerinden giden mailler MX kaydı üzerinden gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda m..

Devamını Oku 10/07/2022

Linux Hosting Nedir?

Eğer bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız o zaman hosting paketlerini incelemeye başlamışsınızdır demektir. Bu paketler içerisinde incelenmesi önemli olan konuların içerisinde bant genişliği, depolama ve fiyat gibi konular bulunmaktadır. Bu konular..

Devamını Oku 02/07/2022

KVM Nedir ve Neden Kullanılır?

İnsanların başa çıkamayacağı kadar büyük verilerin toplanmasında ve işlenmesinde bilgisayarların önemi çok büyük olmaktadır. Bu sayede hem endüstrilerde insanlara duyulan ihtiyaç azalmakta hem de işlemler çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmekt..

Devamını Oku 19/06/2022

NFT Nedir? Ne İşe Yarar?

Dijital ortamda üretilen birçok eseri yakından ilgilendiren nft, son dönemlerin en çok ilgi çeken dijital verilerinden birisi olmaktadır. Klasik kripto paralardan çok daha farklı bir uygulaması bulunan NFT’ler 2015 yılından bu yana dijital eserlerin ..

Devamını Oku 12/06/2022

Load Balancing Nedir ve Nasıl Çalışır?

Türkçeye yük dengeleme olarak çevrilen load balancing, oluşan ağ trafiğinin sunucular arasında paylaştırılmasını sağlayan bir işlem olmaktadır. Bu işlem sayesinde uygulamaların, sitelerin ve diğer hizmetlerin performansı ve güvenliği artmaktadır.&nbs..

Devamını Oku 31/05/2022

Metaverse Nedir?

Facebook’un ismini değiştirmesiyle birlikte daha fazla gündeme gelen metaverse, teknoloji firmalarının daha fazla büyümek için geleceği gördükleri bir alan olmaktadır. Peki gelecek için bu kadar önemli olarak görülen metaverse nedir?Metaverse Nedir?M..

Devamını Oku 02/05/2022

Colocation Nedir?

Her geçen gün popülaritesi artan web sitelerinin sunucu ihtiyaçları da artmaktadır. Bu durum web sitelerine ekstra maliyete sebep olmaktadır. Artan sunucu ihtiyaçlarının en az bütçe ile karşılanmasını sağlayan ise colocation olmaktadır.2019 yılında 3..

Devamını Oku 15/04/2022

SSH Nedir ve Neden Kullanılır?

Network protokollerinden birisi olan SSH farklı network cihazları arasında gerçekleştirilen veri akışlarının güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Network güvenlik protokollerinin olduğu alanlar için tasarlanmış olan SSH, birden faz..

Devamını Oku 27/03/2022

MsSQL ve MySQL Nedir, Farkları Nelerdir?

Veri saklama ve kullanma süreçlerinin kontrol edilebilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan MsSQL ve MySQL hakkında detaylı bilgilere ve farklarının neler olduğuna bu içerikten ulaşabilirsiniz.Ancak bunun öncesinde SQL nedir sorusunun cevabı ve..

Devamını Oku 16/03/2022

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekayı tanımlamak için birçok farklı görüş bulunmaktadır. Ancak her bir açıklamanın ortak noktası insan zihninin karar verme ve problem çözme yeteneklerinin makineler tarafından da gerçekleştirilebilmesini sağlamaktır.Yapay zekanın doğuşu ise 1..

Devamını Oku 09/03/2022
Yukarı