Crenw Blog

Fiber İnternet Dünyası

 Günümüzde optik sanayi, endüstriyel, tıbbi, yayıncılık, iletişim ve askeri uygulamalar dahil olmak üzere bir dizi farklı endüstride kullanılmaktadır. Çoğu insan bu ibareleri duyunca, birçok internet servis sağlayıcısının sunmuş olduğu internet ..

02/03/2021

Arama Motoru Nedir?

 Günlük yaşamda aklına bir soru takılan ya da bir konu hakkındaki bazı şeyleri merak edenlerin başvurduğu ilk yol herhangi bir araçla arama motoruna erişim yolunu kullanmaktır. Bu durum artık o kadar klişeleşmiştir ki bilen birine sormaktansa in..

22/02/2021

Sunucu Sanallaştırma Nedir Ve Yöntemleri Nelerdir?

 Sunucu sanallaştırma İngilizce adıyla Server Virtualization olarak bilinmektedir. Sunucu sanallaştırmanın genel manada tanımı, çok fazla sayıda fiziksel sunucuların sanallaştırma işlemine tabi olarak minimum derecede az fiziksel sunucu ile çalı..

09/02/2021

Web Push Bildirimi Nedir?

 Web push bildirimleri, bir kullanıcıya masaüstü web ve mobil web üzerinden gönderilebilen bildirimlerdir. Bunlar, işletim sistemine bağlı olarak bir masaüstü ekranının sağ üst veya alt köşesinde kayan veya bir mobil cihazda uygulamalardan ..

27/01/2021

VDS ve VPS Nedir?

 Bazı internet kullanıcılarının konusunda terimleri bilmiyor olması düzgün karar vermelerini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple sanal sunucu türlerinin farklarının ve ne olduklarının bilincini yaşatıp daha kolay karar verilmesi için bu yazımızı kale..

12/01/2021

Server Nedir?

 Çağ teknoloji çağı ve teknolojiye ayak uydurmak gerekmektedir. Bilgisayar ve sistemleri ise bu teknolojilerin en önemli parçasıdır. Bunun içinde bazı sistemler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Server sunucu olarak adlandırılır. Bilgisayar..

06/01/2021

Bulut Sunucu Nedir Ve İmkanları Nelerdir?

 Bulut bilişim sistemleri artık günümüzün en değerli sistemi olarak ifade edilmektedir. Bulut sunucu, internet sitelerinin kesintisiz ve daha çalışmasını en üste çıkarmak için, birden fazla sunucunun birleşiminden oluşan ve bulut olarak adlandı..

05/12/2020

Veri Merkezi (Datacenter) Nedir?

 Veri Merkezi diğer adıyla datacenter bir şirket ya da kuruluşun bilgi teknolojileri alanında bulunan bilgilerinin ve işlemlerinin depolandığı alanlara denilmektedir. Veri merkezi büyük miktarda verinin toplandığı, saklandığı, işlendiği ve bağ..

30/11/2020

Linux Nedir?

 Bilgisayar ve telefon gibi cihazlar bir işletim sistemine sahip olarak çalışırlar. İşletim sistemi denildiğinde akla hemen 2 sistem gelmektedir. Bunlardan biri Windows işletim sistemi bir diğeri ise Linux işletim sistemidir. Linux en çok..

26/11/2020
Yukarı